IHM2PM100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHM2PM100K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 10A 14 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Horizontal
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Pitch :
12.7mm
Published :
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Not
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
10A
Height :
14.73mm
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
14mOhm Max
Lead/Base Style :
Radial
Test Frequency :
1kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
13.08mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
DC Current :
10A
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
10A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Width :
12.7mm
Series :
IHM-2
Termination :
Radial
Length :
25.78mm
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Tolerance :
±10%
Inductance :
10μH
Datasheets
IHM2PM100K
IHM2PM100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD