IHM2EB471K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHM2EB471K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Horizontal
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 1.6A 610 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
1.6A
Test Frequency :
1kHz
Min Operating Temperature :
-55°C
DC Resistance (DCR) :
610mOhm Max
Packaging :
Bulk
Max DC Current :
1.6A
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Length :
25.78mm
Inductance :
470μH
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
DC Current :
1.6A
Lead/Base Style :
Radial
Lead Pitch :
12.7mm
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Military Standard :
Not
Resistance :
610mOhm
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
IHM-2
Package / Case :
Radial, Horizontal
Height :
14.73mm
Depth :
13.08mm
Datasheets
IHM2EB471K
IHM2EB471K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD