IHM2EB332K
Mfr.Part #
IHM2EB332K
Description
FIXED IND 3.3MH 550MA 5.1 OHM TH
Fixed Inductors
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Lead/Base Style :
Radial
Current Rating (Amps) :
550mA
Height Seated (Max) :
0.560 14.22mm
Lead Pitch :
12.7mm
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
3.3mH
Size / Dimension :
1.000Lx0.500W 25.40mmx12.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Depth :
13.08mm
Length :
25.78mm
Military Standard :
Not
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
5.1Ohm Max
DC Current :
550mA
Datasheets
IHM2EB332K
IHM2EB332K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD