GSID150A120S6A4
Mfr.Part #
GSID150A120S6A4
Manufacturer
SemiQ
Package / Case
Module
Description
IGBT MOD 1200V 275A 1035W
Manufacturer :
SemiQ
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input :
Standard
Factory Lead Time :
8 Weeks
NTC Thermistor :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 150A
Supplier Device Package :
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Current - Collector (Ic) (Max) :
275A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
20.2nF @ 25V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Power - Max :
1035W