GSID100A120T2C1
Mfr.Part #
GSID100A120T2C1
Manufacturer
SemiQ
Package / Case
Module
Description
IGBT MOD 1200V 200A 640W
Manufacturer :
SemiQ
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Series :
Amp+™
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
13.7nF @ 25V
Supplier Device Package :
Module
Configuration :
Three Phase Inverter
Package / Case :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 100A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Power - Max :
640W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Current - Collector (Ic) (Max) :
200A