FS400R07A3E3H6BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS400R07A3E3H6BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 650V 400A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Operating Temperature :
175°C TJ
NTC Thermistor :
yes
Configuration :
Three Phase Inverter
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Collector (Ic) (Max) :
400A
Factory Lead Time :
26 Weeks
Package / Case :
Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Mounting Type :
Chassis Mount
Input :
Standard
Datasheets
FS400R07A3E3H6BPSA1
Infineon Technologies FS400R07A3E3H6BPSA1
FS400R07A3E3H6BPSA1                         Description
FS400R07A3E3H6BPSA1                       Applications
· Automotive Applications
· Hybrid Electrical Vehicles(H)EV
· Commercial Agriculture Vehicles
· Motor Drives
FS400R07A3E3H6BPSA1                        Features
· Low Switching Losses
· Low VcEsat
· Tvjop=150 °℃
· VCEsat with positive Temperature Coefficient
· Increased blocking voltage capability to 705V