FP50R06W2E3BOMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP50R06W2E3BOMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 600V 65A 175W
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Number of Pins :
23
Surface Mount :
No
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 50A
Number of Terminations :
35
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Position :
UPPER
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power - Max :
175W
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-X35
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Transistor Application :
POWER CONTROL
Pbfree Code :
No
NTC Thermistor :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
65A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package / Case :
Module
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
35
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.1nF @ 25V
Published :
Configuration :
Three Phase Inverter
Turn Off Time-Nom (toff) :
470 ns
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
7
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ