FNG.2B.96A.CLAM42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.2B.96A.CLAM42
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.122 ~ 0.157 (3.10mm ~ 4.00mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
96A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
3 (2 + 1 Fiber Optic)
Series :
2B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
G
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Brass
Ratings :
IP50
Current Rating :
9A
Feature :
Backshell, Lanyard
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FNG.2B.96A.CLAM42
FNG.2B.96A.CLAM42 Overview
FNG.2B.96A.CLAM42 Features
2B series
FNG.2B.96A.CLAM42 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.2B.96A.CLAM42 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER