FNG.0B.304.CLAD42Z
Mfr.Part #
FNG.0B.304.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert :
304
Length :
36mm
Current Rating :
7A
Termination :
Solder Cup
Diameter :
15.5mm
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
FNG.0B.304.CLAD42Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.304.CLAD42Z Overview
FNG.0B.304.CLAD42Z Features
0B series
FNG.0B.304.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.304.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER