FNG.0B.304.CYCD42Z
Mfr.Part #
FNG.0B.304.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert :
304
Bulk
Mount :
Free Hanging
Ratings :
IP50
Diameter :
15.5mm
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
4
Length :
36mm
Current Rating :
7A
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.304.CYCD42Z Overview
FNG.0B.304.CYCD42Z Features
0B series
FNG.0B.304.CYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.304.CYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER