FNG.0B.305.CLAD56Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.0B.305.CLAD56Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Chrome
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Pin
Ratings :
IP50
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
305
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Length :
36mm
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Connector Type :
Plug, Male Pins
Diameter :
15.5mm
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Termination :
Solder Cup
Series :
0B
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Feature :
Backshell, Lanyard
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
5
Current Rating :
6.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.305.CLAD56Z Overview
FNG.0B.305.CLAD56Z Features
0B series
FNG.0B.305.CLAD56Z Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.305.CLAD56Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER