FNG.0B.302.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.0B.302.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Gender :
Male
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Feature :
Backshell, Lanyard
Mount :
Free Hanging
Series :
0B
Packaging :
Bulk
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
2
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
302
Orientation :
G
Length :
36mm
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
10A
Ratings :
IP50
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter :
15.5mm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.302.CLAD52Z Overview
FNG.0B.302.CLAD52Z Features
0B series
FNG.0B.302.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.302.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER