FNG.0B.304.CLAD42
Mfr.Part #
FNG.0B.304.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Diameter :
15.5mm
Current Rating :
7A
Polyetheretherketone (PEEK)
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Length :
36mm
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Orientation :
G
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
304
Number of Positions :
4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FNG.0B.304.CLAD42
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.304.CLAD42 Overview
FNG.0B.304.CLAD42 Features
0B series
FNG.0B.304.CLAD42 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.304.CLAD42 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER