FNG.2B.704.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.2B.704.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
704
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Series :
2B
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP50
Orientation :
G
Number of Positions :
5
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Feature :
Backshell, Lanyard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Color :
Silver
Current Rating :
5A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.2B.704.CLAD52Z Overview
FNG.2B.704.CLAD52Z Features
2B series
FNG.2B.704.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FNG.2B.704.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER