FNG.2B.318.CLAD92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.2B.318.CLAD92
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
G
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Diameter :
21mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Length :
49mm
Shell Material :
Brass
Current Rating :
5.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell, Lanyard
Shell Size - Insert :
318
Number of Positions :
18
Series :
2B
Datasheets
FNG.2B.318.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.2B.318.CLAD92 Overview
FNG.2B.318.CLAD92 Features
2B series
FNG.2B.318.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.2B.318.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER