FNG.2B.318.CLAD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.2B.318.CLAD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell, Lanyard
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Series :
2B
Shell Size - Insert :
318
Orientation :
G
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Gender :
Male
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Diameter :
21mm
Ratings :
IP50
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Length :
49mm
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
5.5A
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
18
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
FNG.2B.318.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.2B.318.CLAD52 Overview
FNG.2B.318.CLAD52 Features
2B series
FNG.2B.318.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.2B.318.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER