FNG.2B.310.CLAD72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.2B.310.CLAD72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Current Rating :
8A
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell, Lanyard
Color :
Silver
Series :
2B
Shell Size - Insert :
310
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Diameter :
21mm
Length :
49mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
FNG.2B.310.CLAD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.2B.310.CLAD72 Overview
FNG.2B.310.CLAD72 Features
2B series
FNG.2B.310.CLAD72 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.2B.310.CLAD72 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER