FNG.2B.310.CLAD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FNG.2B.310.CLAD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating :
8A
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Series :
2B
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Style :
Pin
Orientation :
G
Shell Size - Insert :
310
Diameter :
21mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Length :
49mm
Feature :
Backshell, Lanyard
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Color :
Silver
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
IP50
Datasheets
FNG.2B.310.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.2B.310.CLAD52 Overview
FNG.2B.310.CLAD52 Features
2B series
FNG.2B.310.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.2B.310.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER