FNG.0B.307.CLWD56
Mfr.Part #
FNG.0B.307.CLWD56
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell, Lanyard
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Series :
0B
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
7
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
G
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
Current Rating :
2.5A
Contact Material :
Copper
Voltage - Rated AC :
800V
Shell Size - Insert :
307
Shell Material :
Brass
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Voltage - Rated DC :
1.13kV
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Datasheets
FNG.0B.307.CLWD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.307.CLWD56 Overview
FNG.0B.307.CLWD56 Features
0B series
FNG.0B.307.CLWD56 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.307.CLWD56 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER