FNG.0B.307.CLAD56
Mfr.Part #
FNG.0B.307.CLAD56
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
7
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
307
Series :
0B
Current Rating :
2.5A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Diameter :
15.5mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell, Lanyard
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Color :
Silver
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Orientation :
G
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Length :
36mm
Shell Finish :
Chrome
Datasheets
FNG.0B.307.CLAD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FNG.0B.307.CLAD56 Overview
FNG.0B.307.CLAD56 Features
0B series
FNG.0B.307.CLAD56 Applications
There are a lot of LEMO
FNG.0B.307.CLAD56 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER