FMM7G20US60I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMM7G20US60I
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
1.277 nF @ 30 V
Current - Collector Cutoff (Max) :
250 µA
Product Status :
Obsolete
Series :
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Package :
Bulk
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V
Configuration :
Three Phase Inverter with Brake
IGBT Type :
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 20A
NTC Thermistor :
yes
Power - Max :
89 W
Current - Collector (Ic) (Max) :
20 A