FMM75-01F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMM75-01F
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
i4-Pac™-5
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 100V 75A I4-PAC-5
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e1
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Series :
HiPerFET™
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
5
Base Part Number :
FMM
FET Feature :
Standard
Mounting Style :
Through Hole
Factory Lead Time :
32 Weeks
Terminal Form :
Power - Max :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
180nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A
Transistor Polarity :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25m Ω @ 50A, 10V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Fall Time (Typ) :
60 ns
Number of Terminals :
5
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
RoHS :
Compliant
Mount :
Number of Elements :
2
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Product Category :
MOSFET
Length :
19.91 mm
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Type :
Phase leg MOSFET Modules
Number of Terminations :
IXYS
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Width :
5.03 mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75 A
Drain-source On Resistance-Max :
0.021Ohm
Number of Pins :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
2004
Package / Case :
i4-Pac™-5
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package Shape :
RECTANGULAR
Channel Mode :
Enhancement
Base Product Number :
FMM75
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Tradename :
HiPerFET, ISOPLUS i4-PAC
DS Breakdown Voltage-Min :
100 V
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Package :
Tube
Drain to Source Resistance :
25 mΩ
Rds On Max :
25 mΩ
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Channels :
2 Channel
JESD-30 Code :
R-PSIP-T5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 4mA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Packaging :
Tube
Product Type :
MOSFET
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Position :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Height :
20.88 mm
Brand :
IXYS
Rise Time :
60ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Technology :
Si
Surface Mount :
No
Datasheets
FMM75-01F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26