FMG1G300US60HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMG1G300US60HE
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
IGBT, 300A, 600V, N-CHANNEL
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Features :
Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Series :
RS73-RT
Max Operating Temperature :
150 °C
Resistance :
63.4 kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
0805
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600 V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
2
RoHS :
Non-Compliant
Element Configuration :
Single
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.60mm)
Base Product Number :
RS73F2ART
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C