FKP3O104702B00MSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP3O104702B00MSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 470PF 20% 1KVDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Termination :
PC Pins
Width :
3mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Length :
10mm
Voltage - Rated AC :
300V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Terminal Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitance :
470pF
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Pbfree Code :
yes
WIMA FKP3O104702B00MSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm -200ppm Cel ppm C ±20% 470pF