FKP3D031004D00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP3D031004D00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.1μF
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
PP
Length :
18mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 63
Depth :
7mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size Code :
Terminal Pitch :
15mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated AC :
63V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Diameter :
800 µm
WIMA FKP3D031004D00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm ±10% 0.1muF 63V