FKP3D021002C00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP3D021002C00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 3 0.01 UF 100 VDC 4X9X10 PCM
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Lead Style :
Straight
HTS Code :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Terminal Shape :
Wire
Positive Tolerance :
5%
Terminal Pitch :
7.5 mm
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Termination Style :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Size Code :
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
Type :
Film and Foil Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 63
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Product Status :
Active
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Features :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Voltage Rating - DC :
100V
Width :
4 mm
Voltage Rating - AC :
63V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Height :
9 mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminals :
2
Package :
Negative Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Number of Pins :
2 Pin
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Product Category :
Lead Diameter :
0.6 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
FKP 3
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Capacitance :
10000 pF
Length :
10 mm
Datasheets
FKP3D021002C00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP3D021002C00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Type:Film and Foil Capacitors, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, FKP3D021002C00JSSD pinout, FKP3D021002C00JSSD datasheet PDF, FKP3D021002C00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP3D021002C00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 3 10000 pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP3D021002C00JSSD Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 100 V.There is 0.295" (7.50mm) lead spacing on this electrical device.Systems require a voltage of 63 V (URac) for internal rated (AC) power.-55°C ~ 105°C is the maximum temperature at which the device can operate.The temperature coefficient of this capacitor is -200ppm/Cel ppm/°C.
FKP3D021002C00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63 V