FKP3D001002B00MSSD
Mfr.Part #
FKP3D001002B00MSSD
Description
FKP 3 100 pF 100 VDC 3x8.5x10 PC
Stock
375
In Stock :
375
Film Capacitors
Positive Tolerance :
20%
Rated (AC) Voltage (URac) :
63 V
Product Status :
Active
Type :
Film and Foil Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
100V
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Capacitance :
100 pF
e3
Voltage Rating - AC :
63V
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
RoHS :
Non-Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Number of Pins :
2 Pin
Negative Tolerance :
20%
Product Type :
Film Capacitors
Terminal Pitch :
7.5 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Height :
8.5 mm
Ratings :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 63
Package :
EAR99
Subcategory :
Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination Style :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Features :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Length :
10 mm
Tolerance :
±20%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
3912
Pbfree Code :
yes
Width :
3 mm
Lead Style :
Straight
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Reach Compliance Code :
Compliant
Packing Method :
Product Category :
Lead Diameter :
0.5 mm
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Brand :
Series :
FKP 3
Datasheets
FKP3D001002B00MSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP3D001002B00MSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Film and Foil Capacitors, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, FKP3D001002B00MSSD pinout, FKP3D001002B00MSSD datasheet PDF, FKP3D001002B00MSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP3D001002B00MSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 3 100 pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP3D001002B00MSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 100 V.This electrical device has a 0.295" (7.50mm) lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 63 V.Temperatures as low as -55°C ~ 105°C are suitable for the device.A temperature coefficient of -200ppm/Cel ppm/°C is assigned to this capacitor.
FKP3D001002B00MSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63 V