FKP3O104702B00JSSD
Mfr.Part #
FKP3O104702B00JSSD
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RAD
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
300V
Termination :
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Radial
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
HTS Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Pitch :
7.5mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Terminal Shape :
Wire
Length :
10mm
Surface Mount :
No
Width :
3mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
WIMA FKP3O104702B00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm -200ppm Cel ppm C ±5% 470pF