FKP3O103302B00KSSD
Mfr.Part #
FKP3O103302B00KSSD
Description
CAP FILM 330PF 10% 1KVDC RAD
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
300V
Pbfree Code :
yes
Width :
3mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Capacitance :
330pF
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Length :
10mm
Terminal Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
HTS Code :
WIMA FKP3O103302B00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm -200ppm Cel ppm C ±10% 330pF