FKP3O101002B00KSSD
Mfr.Part #
FKP3O101002B00KSSD
Description
FKP 3 100 pF 1000 VDC 3x8.5x10 P
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Voltage Rating - AC :
300V
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
FKP 3
Ratings :
Features :
Capacitance :
100 pF
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Datasheets
FKP3O101002B00KSSD
FKP 3 100 pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP3O101002B00KSSD Overview
Electrical devices have 0.295" (7.50mm) lead spacing.Temperatures of -55°C ~ 105°C are suitable for operating the device.