FKP3O101002B00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP3O101002B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 3 100 pF 1000 VDC 3x8.5x10 P
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Brand :
Packing Method :
Bulk
Voltage Rating - AC :
300V
HTS Code :
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Positive Tolerance :
5%
Terminal Pitch :
7.5 mm
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
Capacitance :
100 pF
Width :
3 mm
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Product Category :
Film Capacitors
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rated (AC) Voltage (URac) :
300 V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Style :
Straight
Type :
Film and Foil Capacitors
RoHS :
Details
Series :
FKP 3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Features :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Packaging :
Bulk
Height :
8.5 mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
3912
Termination Style :
Radial
Reach Compliance Code :
Compliant
Negative Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Number of Terminals :
2
Number of Pins :
2 Pin
Length :
10 mm
Package :
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.5 mm
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Datasheets
FKP3O101002B00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP3O101002B00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Film and Foil Capacitors, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Number of Pins:2 Pin, FKP3O101002B00JSSD pinout, FKP3O101002B00JSSD datasheet PDF, FKP3O101002B00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP3O101002B00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.