FKP3J006802B00JSSD
Mfr.Part #
FKP3J006802B00JSSD
Description
FKP 3 680 pF 630 VDC 3x8.5x10 PC
Film Capacitors
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Termination Style :
Height :
8.5 mm
Lead Spacing :
7.5 mm
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - AC :
300V
Features :
Product Status :
Active
Lead Style :
Straight
Voltage :
630VDC/300VAC
Ratings :
Mounting Style :
Through Hole
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Type :
Pulse
Size / Dimension :
0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm)
Tolerance :
5 %
Package :
Bulk
Length :
10 mm
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Number of Terminals :
Lead Diameter :
0.5 mm
Tolerance (+ or -) :
5%
Voltage Rating - DC :
630V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Packing Method :
Bulk
Number of Pins :
2 Pin
HTS Code :
Brand :
Subcategory :
Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
5%
Termination :
PC Pins
Failure Rate :
Not Required
Series :
FKP 3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product Type :
Height - Seated (Max) :
0.335 (8.50mm)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Width :
3 mm
Packaging :
Capacitance :
0.00068 µF
Dielectric Material :
Polypropylene
Terminal Pitch :
7.5 mm
Surface Mount :
No
Minimum Operating Temperature :
THROUGH HOLE MOUNT
Negative Tolerance :
5%
Rated (AC) Voltage (URac) :
300 V