FKP3J004702B00JSSD
Mfr.Part #
FKP3J004702B00JSSD
Description
CAP FILM 470PF 5% 630VDC RAD
Length :
10mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
HTS Code :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
630V
Height :
8.38mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Dielectric :
PP
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Terminations :
Radial
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Depth :
3mm
Capacitance :
470pF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
WIMA FKP3J004702B00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm ±5% 470pF 300V