FKP3J003302B00KSSD
Mfr.Part #
FKP3J003302B00KSSD
Description
CAP FILM 330PF 10% 630VDC RAD
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Dielectric :
PP
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
330pF
Size Code :
Depth :
3mm
Length :
10mm
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
7.5mm
WIMA FKP3J003302B00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm ±10% 330pF 300V