FKP3J003302B00JSSD
Mfr.Part #
FKP3J003302B00JSSD
Description
FKP 3 330 pF 630 VDC 3x8.5x10 PC
Film Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Width :
3mm
Length :
10mm
Height :
8.5mm
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
7.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
300V
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
330pF
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
100°C
Tin (Sn)
Datasheets
FKP3J003302B00JSSD
330pF Film Capacitor 5% Radial 630V-DC 300V-AC