FKP3J002202B00JSSD
Mfr.Part #
FKP3J002202B00JSSD
Description
FKP 3 220 pF 630 VDC 3x8.5x10 PC
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Brand :
Package :
Bulk
Terminal Pitch :
7.5 mm
Ratings :
Voltage Rating (DC) :
630 V
Width :
3 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Size / Dimension :
0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.335 (8.50mm)
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Type :
Film and Foil Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Voltage Rating (AC) :
300 V
Positive Tolerance :
5%
Termination :
Tolerance :
5 %
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Length :
10 mm
Capacitance :
PF(pF)
Lead Diameter :
0.5 mm
Height :
8.5 mm
RoHS :
Non-Compliant
Lead Style :
Straight
Subcategory :
Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Negative Tolerance :
5%
Diameter :
Lead Pitch :
7.5 mm
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
100 °C
Product Type :
Temperature Coefficient :
-200ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Rated (AC) Voltage (URac) :
300 V
Number of Pins :
2 Pin
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
7.5 mm
Voltage Rating - AC :
300V
Packing Method :
Bulk
Series :
FKP 3
Packaging :
Tape and Reel
Termination Style :
Dielectric :
PP
Voltage Rating - DC :
630V
Datasheets
FKP3J002202B00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP3J002202B00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Film and Foil Capacitors, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, Number of Pins:2 Pin, FKP3J002202B00JSSD pinout, FKP3J002202B00JSSD datasheet PDF, FKP3J002202B00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP3J002202B00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 3 PF(pF) Film Capacitor 5 % Radial Radial Polypropylene (PP)
FKP3J002202B00JSSD Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 630 V must be applied internally.Lead spacing is 7.5 mm for this electrical device.In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 300 V (URac).Devices with a -55°C ~ 105°C temperature capability can be operated.A temperature coefficient of -200ppm/Cel ppm/°C can be found for this capacitor.
FKP3J002202B00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300 V