FKP3J001002B00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP3J001002B00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 3 100 pF 630 VDC 3x8.5x10 PC
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
3mm
Voltage - Rated DC :
630V
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
100°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 300
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
100pF
Dielectric :
PP
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
3mm
Lead Diameter :
500 µm
Height :
8.5mm
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Length :
10mm