FJX3007RTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FJX3007RTF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased
Max Breakdown Voltage :
50V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
68 @ 5mA 5V
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
Qualification Status :
Not Qualified
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
50V
Terminal Form :
Gull wing
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Continuous Collector Current :
100mA
Max Collector Current :
100mA
Power Dissipation :
200mW
Transistor Type :
NPN - Pre-Biased
Terminal Position :
Dual
Transition Frequency :
250MHz
ECCN Code :
EAR99
Weight :
30mg
Base Part Number :
FJX3007
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Transition :
250MHz
Max Power Dissipation :
200mW
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
hFE Min :
68
Current Rating :
100mA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 500μA, 10mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Transistor Application :
SWITCHING
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 weeks ago)
Emitter Base Voltage (VEBO) :
10V
Number of Pins :
3
Resistor - Emitter Base (R2) :
47 k Ω
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Collector Base Voltage (VCBO) :
50V
Polarity :
NPN
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Collector Emitter Breakdown Voltage :
50V
Resistor - Base (R1) :
22 k Ω