FGB20N60SFD
Mfr.Part #
FGB20N60SFD
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 40A 208W D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
IGBT Type :
Field Stop
Max Collector Current :
40A
Package / Case :
Td (on/off) @ 25°C :
13ns/90ns
Case Connection :
COLLECTOR
Height :
4.83mm
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Reverse Recovery Time :
34 ns
Radiation Hardening :
No
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
JESD-609 Code :
e3
Transistor Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
Fall Time-Max (tf) :
48ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Number of Pins :
3
Gate Charge :
65nC
Width :
9.65mm
Max Breakdown Voltage :
600V
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.8V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 20A
Input Type :
Standard
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
83W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Power - Max :
208W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6.5V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Weight :
1.31247g
Turn On Time :
28 ns
HTS Code :
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Turn Off Time-Nom (toff) :
123 ns
Published :
Element Configuration :
Single
Test Condition :
400V, 20A, 10 Ω, 15V
Switching Energy :
370μJ (on), 160μJ (off)
Transistor Application :
POWER CONTROL
Max Power Dissipation :
208W
Length :
10.67mm
Base Part Number :
FGB20N60
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FGB20N60SFD
onsemi FGB20N60SFD
FGB20N60SFD Description
FGB20N60SFD   Features
High current capability
Low saturation voltage: VCE(sat) =2.2V @ IC = 20A