FF750R17ME7DB11BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FF750R17ME7DB11BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MEDIUM POWER ECONO
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Product Status :
Active
Product Category :
IGBT Modules
Mounting Type :
Chassis Mount
Infineon
Power - Max :
20 mW
Brand :
Package / Case :
Module
Supplier Device Package :
Packaging :
Tray
Current - Collector Cutoff (Max) :
5 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.85V @ 15V, 750A
IGBT Type :
Trench Field Stop
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Product Type :
IGBT Modules
Power Dissipation :
20mW
Package :
Tray
NTC Thermistor :
yes
Subcategory :
IGBTs
Input :
Standard
Current - Collector (Ic) (Max) :
750 A
Continuous Collector Current :
750A
Configuration :
Half Bridge Inverter
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
78.1 nF @ 25 V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V
Product :
IGBT Silicon Modules
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.7V