FCP36N60N
Mfr.Part #
FCP36N60N
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 600V 36A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Resistance :
90mOhm
Turn-Off Delay Time :
94 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
112nC @ 10V
Turn On Delay Time :
23 ns
Power Dissipation :
312W
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Weight :
2.421g
Radiation Hardening :
No
Vgs (Max) :
±30V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Tc
Fall Time (Typ) :
4 ns
Factory Lead Time :
12 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4785pF @ 100V
Package / Case :
TO-220-3
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
312W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
JESD-609 Code :
e3
Continuous Drain Current (ID) :
36A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Transistor Application :
SWITCHING
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.67mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
90m Ω @ 18A, 10V
Height :
16.51mm
Threshold Voltage :
2V
Width :
4.83mm
Rise Time :
22ns
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
Published :
Number of Elements :
1
Series :
SupreMOS™
Packaging :
Tube
Datasheets
FCP36N60N
onsemi FCP36N60N
N-Channel Tube 90m Ω @ 18A, 10V ±30V 4785pF @ 100V 112nC @ 10V TO-220-3
FCP36N60N MOSFET Description
With a maximum Drain-Source voltage of up to 600 V and a Drain current (continuous) capability of up to 36 A, the FCP36N60N MOSFET is competent to switch most high-current, high-power loads. Further, this device has low on-resistance: 95 mΩ, which is sufficient for many cutting-edge demanding applications where low Drain on-resistance is needed.
FCP36N60N MOSFET Features
  • 100% avalanche tested
  • Low effective output capacitance ( Typ. Coss.eff = 361pF )
  • RoHS compliant
  • RDS(on) = 81m? ( Typ.) @ VGS = 10V, ID = 18A