EFM32GG11B820F2048GM64-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFM32GG11B820F2048GM64-A
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Speed :
72MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Size :
32-Bit
Oscillator Type :
Internal
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Packaging :
Tray
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, MMC/SD/SDIO, QSPI, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
Data Converter :
A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b
Number of I/O :
50
RAM Size :
512K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Giant Gecko S1
Silicon Labs EFM32GG11B820F2048GM64-A
Microcontrollers Silicon Labs EFM32GG11B820F2048GM64-A Overview
EFM32GG11B820F2048GM64-A Features
  • 32-bit ARM Cortex-M4 core with up to 204 MHz clock speed.