EFM32G200F64-QFN32
Mfr.Part #
EFM32G200F64-QFN32
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
Data Converter :
A/D 4x12b; D/A 1x12b
Internal
Data Bus Width :
32b
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Factory Lead Time :
6 Weeks
yes
Connectivity :
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
RoHS Status :
RoHS Compliant
Watchdog Timer :
Number of I/O :
24
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
NO LEAD
Memory Size :
64KB
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Interface :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Programmable I/O :
24
Supply Voltage :
3V
Bit Size :
32
Published :
Length :
6mm
Has ADC :
Frequency :
32MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
0.9mm
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Timers/Counters :
3
RAM Size :
16K x 8
Core Architecture :
ARM
DMA Channels :
Silicon Labs EFM32G200F64-QFN32
Microcontrollers Silicon Labs EFM32G200F64-QFN32 Overview
EFM32G200F64-QFN32 Features
This microcontroller boasts a rich set of features including an ARM Cortex-M3 processor, which provides a balanced approach to power consumption and processing speed. It operates at up to 32 MHz, offering the necessary horsepower for complex algorithms and signal processing. Additional features include low energy sensor interface, a wide range of peripheral connectivity options, and an integrated security management system that secures data transmission and storage, crucial for IoT applications.