EFM32G200F64G-E-QFN32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFM32G200F64G-E-QFN32
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32QFN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
ROM (words) :
65536
Length :
6mm
Series :
Gecko
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
32
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
Number of I/O :
24
External Data Bus Width :
16
Program Memory Type :
Flash
Width :
6mm
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
8
PWM Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.9mm
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
RAM Size :
16K x 8
Reach Compliance Code :
Compliant
DAC Channels :
Address Bus Width :
16
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
Data Converter :
A/D 4x12b; D/A 1x12b
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
DMA Channels :
Bit Size :
32
RAM (bytes) :
16384
Clock Frequency :
32MHz
Speed :
32MHz