EFM32G200F16G-E-QFN32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFM32G200F16G-E-QFN32
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32QFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
32
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
3V
PWM Channels :
yes
Height Seated (Max) :
0.9mm
HTS Code :
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Clock Frequency :
32MHz
DAC Channels :
yes
Packaging :
Tray
ROM (words) :
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-XQCC-N32
On Chip Program ROM Width :
8
RAM Size :
8K x 8
Terminal Form :
NO LEAD
Data Converter :
A/D 4x12b; D/A 1x12b
RAM (bytes) :
Number of Terminations :
32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.8V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.98V
Series :
Gecko
Reach Compliance Code :
Compliant
Has ADC :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Length :
6mm
Width :
6mm
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Connectivity :
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Surface Mount :
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V~3.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Size :
32-Bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA