ECG-C0KB8R2R
Mfr.Part #
ECG-C0KB8R2R
Description
CAP ALUM POLY 8.2UF 20% 8V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR :
140 mΩ
Tolerance :
±20%
Width :
5.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Published :
Height :
3.3mm
Tan Delta :
0.06
Length :
7.9mm
Series :
SP-Cap CB
Ripple Current :
1A
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
8.2μF
Voltage - Rated DC :
8V
Impedance :
140mOhm
Leakage Current :
0.003mA
Size Code :
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.311Lx0.209W 7.90mmx5.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
8V
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.311Lx0.209W 7.90mmx5.30mm
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ECG-C0KB8R2R
Panasonic ECG-C0KB8R2R
8.2μF ±20% Nonstandard SMD 0.130 3.30mm Tape & Reel (TR) SP-Cap CB Surface Mount Polymer General Purpose