DMTH4008LPDW-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMTH4008LPDW-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET BVDSS: 31V~40V POWERDI506
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.3V @ 250μA
FET Feature :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Transistor Polarity :
N Channel
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8 (Type UXD)
Subcategory :
MOSFETs
Package :
Tape and Reel (TR)
Channel Mode :
Enhancement
Product Category :
MOSFET
Package / Case :
8-PowerTDFN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
12.3nC @ 10V
Rise Time :
4.76 ns
Power - Max :
2.67W (Ta), 39.4W (Tc)
Channel Type :
N
Product Type :
MOSFET
Transistor Type :
1 N-Channel
Package Type :
PowerDI5060-8
Number of Channels :
2 Channel
Pin Count :
8
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
881pF @ 20V
Continuous Drain Current Id :
46.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12.3mOhm @ 20A, 10V
Technology :
Si
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A (Ta), 46.2A (Tc)
Qualification :
Series :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Number of Elements per Chip :
1
Datasheets
DMTH4008LPDW-13
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26