DMTH10H003SPSW-13
Mfr.Part #
DMTH10H003SPSW-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI50
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Continuous Drain Current Id :
166A
Channel Mode :
Enhancement
Qualification :
Transistor Polarity :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3mOhm @ 30A, 10V
Product Type :
MOSFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
85 nC @ 10 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
Product Category :
MOSFET
Subcategory :
MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
166A (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Vgs (Max) :
±20V
Number of Channels :
1 Channel
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8 (Type Q)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Brand :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5542 pF @ 50 V
Product Status :
Active
Power Dissipation (Max) :
2.6W (Ta), 167W (Tc)
FET Feature :
Channel Type :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation :
2.6W
Packaging :
Reel
Base Product Number :
DMTH10
Datasheets
DMTH10H003SPSW-13
N-Channel Reel 3mOhm @ 30A, 10V ±20V 5542 pF @ 50 V 85 nC @ 10 V 100 V 8-PowerTDFN
DMTH10H003SPSW-13 Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 5542 pF @ 50 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 100 V.
DMTH10H003SPSW-13 Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)