DMTH10H009SPSQ-13
Mfr.Part #
DMTH10H009SPSQ-13
Package / Case
8-PowerTDFN
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI50
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.9mOhm @ 20A, 10V
Channel Mode :
Enhancement
Product Category :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Power Dissipation (Max) :
1.6W (Ta), 100W (Tc)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Channel Type :
N Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30 nC @ 10 V
Subcategory :
MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A (Ta), 86A (Tc)
Continuous Drain Current Id :
86
Product Type :
MOSFET
Brand :
Package Type :
PowerDI5060-8
Package :
Tape and Reel (TR)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
100
Supplier Device Package :
PowerDI5060-8
Pin Count :
8
Base Product Number :
DMTH10
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Series :
Automotive, AEC-Q101
FET Feature :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2085 pF @ 50 V
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q101
Number of Elements per Chip :
1
Datasheets
DMTH10H009SPSQ-13
Diodes Incorporated DMTH10H009SPSQ-13
N-Channel 8.9mOhm @ 20A, 10V ±20V 2085 pF @ 50 V 30 nC @ 10 V 100 V 8-PowerTDFN
DMTH10H009SPSQ-13 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2085 pF @ 50 V.In order to operate this transistor, a voltage of 100 V is needed from the drain to the source (Vdss).
DMTH10H009SPSQ-13 Features
a 100 V drain to source voltage (Vdss)