DMT64M8LCG-13
Mfr.Part #
DMT64M8LCG-13
Package / Case
8-PowerVDFN
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V V-DFN3333
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.4V @ 250μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
FET Feature :
RoHS :
Details
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Reel
Package / Case :
8-PowerVDFN
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16.1A (Ta), 77.8A (Tc)
Power Dissipation (Max) :
990mW (Ta)
Supplier Device Package :
V-DFN3333-8 (Type B)
FET Type :
N-Channel
Continuous Drain Current Id :
77.8
Product Type :
MOSFET
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2664 pF @ 30 V
Series :
Product Category :
MOSFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
47.5 nC @ 10 V
Power Dissipation :
2.16
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8mOhm @ 20A, 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Subcategory :
MOSFETs
Datasheets
DMT64M8LCG-13
Diodes Incorporated DMT64M8LCG-13
N-Channel Reel 4.8mOhm @ 20A, 10V ±20V 2664 pF @ 30 V 47.5 nC @ 10 V 60 V 8-PowerVDFN
DMT64M8LCG-13 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 2664 pF @ 30 V.The transistor must receive a 60 V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
DMT64M8LCG-13 Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)